Придбавши один раз стіл чи мийку з нержавіючої сталі, ви розраховуєте, що вони служитимуть роками й десятиліттями. І таке можливо. Якщо правильно доглядати за виробами з нержавіючої сталі, а не сподіватися, що нержавійка все стерпить. Вона справді здатна багато перенести, однак стійкість навіть найбільш якісної нержавіючої сталі має межу.

стіл з нержавіючої сталі, кухня

Що являє собою нержавійка?

Щоб розуміти властивості матеріалу (і чому він може їх позбутися), варто з’ясувати, що робить нержавіючу сталь самою собою. Іншими словами, що надає їй такої опірності до корозії, що сотні літрів води, які щодня ллються на виробничу мийку, не змушують її гнити.

Джерелом цієї властивості є хром, який входить до складу сплаву. Коли настає час взаємодіяти з окиснювачами, він першим бере на себе удар, реагуючи з утворенням оксиду хрому Cr2O3. Ця сполука утворює рівномірну плівку на всій поверхні сталі. Якщо додано не менше 12% хрому, з неї буде достатньо міцний бар’єр, щоб не пропустити кисень до глибших шарів металу, і корозія не почнеться. Це називають пасивацією металу. Важливо, що інертна плівка оксиду здатна до самовідновлення – якщо її пошкоджено, хром знову реагує з киснем. Крім того, хром підвищує жаростійкість і жароміцність сталі. Звісно, нержавіючі сплави містять також інші легуючі елементи (нікель, карбон, кремній, марганець, титан, мідь, молібден), проте частка хрому найвища після заліза.

Різні марки нержавіючої сталі відрізняються за складом, що надає їм особливих властивостей. Наприклад, для виготовлення стільниць широко використовують сталі марок AISI 304 та AISI 201. “Триста четверта” містить 18-20% хрому та 8-11% нікелю (популярним її різновидів є сталь 18/8 – цифри позначають відсоток основних легуючих елементів). У “двісті першій” 14-16,5% хрому і 8,5-10,5% марганцю, а нікель у ній складає лише 1,5%. Сталь AISI 304 проявляє вищу опірність до корозії, здатна ефективніше протистояти кислотам і солі. Відтоді, як її запатентували у 1924 році, вона знайшла широке застосування, зокрема в харчовій та медичній промисловості. “Двісті перша” сталь дешевша, менш стійка до агресивних середовищ, проте все одно має гідні експлуатаційні характеристики – вона щільна, добре піддається формуванню і непогано протистоїть кислотам і лугам. Марганець надає її поверхні тьмяного відтінку. Таким чином, збірне поняття “нержавійка” включає сплави з різним порогом витривалості.

Важливо також не плутати нержавіючу і хромовану сталь. Нержавійка – сплав заліза з хромом, а хромована сталь – це чорна сталь, на яку нанесено тонкий шар хрому. Він слугує антикорозійним бар’єром доти, доки остаточно і безповоротно не зітреться. Після цього окисненню вже нічого не заважатиме. Тому в умовах високої вологості, постійного контакту з водою та впливу агресивних середовищ доцільно використовувати саме нержавіючу сталь.

Питання в тому, який саме вплив призведе до того, що нержавійка почне ржавіти?

Вороги нержавіючої сталі

іржа на нержавіючій сталіЯкщо на нержавіючій сталі з’являються руді плями, в цьому винне порушення захисної оксидної плівки. Деякі з причин, чому починається корозія виробів з нержавіючої сталі, не залежать від умов експлуатації. Наприклад, зміна складу сталі на зварних швах, де при неправильному зварюванні може знизитися концентрація хрому або з’явитися сторонні домішки. Якщо плівка оксиду хрому там не утвориться, у місцях зварювання стрімко почнеться корозія. Від цього може страждати, приміром, неякісний посуд із нержавійки в місці приварювання ручок до ємності. Добросовісні виробники давно навчилися зварювати нержавіючу сталь правильно, однак, як і в багатьох сферах, випадкові помилки та спроби зекономити на виробництві призводять до проблем, через які голова потім болітиме у кінцевих споживачів. 

Ще більш печальна ситуація – якщо під виглядом нержавіючої сталі вам продали низьколегований сплав, який в принципі не міг сформувати захисний оксидний шар і через деякий час показав своє справжнє обличчя. Але воно проявилося б незалежно від особливостей використання.

Втім, на кухні навіть якісну нержавійку можна покласти в такі умови, де вона не витримає агресивного середовища.

  • Гіпохлорит натрію, основний компонент “Білизни”, є настільки сильним окислювачем, що його не зупиняє шар оксиду хрому на поверхні нержавіючої сталі. Запах, від якого з приміщення хочеться втекти, і перспектива опіків слизових оболонок через вдихання цих парів свідчать проти обробки подібними засобами поверхонь, які контактують з їжею. До названих ефектів додається сильний деструктивний вплив на нержавіючу сталь. Регулярний контакт нержавійки з цією речовиною веде до появи пітінгової корозії, яка може перейти у наскрізні дірки. Взагалі, чистити нержавіючу сталь хлоровмісними засобами категорично не рекомендується

  • Фтор, бром та йод також порушують оксидну плівку.

  • Контакт з сильними лугами і кислотами здатен згубно вплинути на властивості нержавійки. Різні марки сталі мають різний “запас міцності” для контакту з ними; крім того, важить тривалість впливу і концентрація. Назагал, українські виробники мають тенденцію додавати у миючі засоби забагато кислоти, що зрештою роз’їдає навіть нержавіючу сталь.

  • Солона вода погано впливає на нержавійку при тривалій дії – наприклад, у морській воді такий метал починає ржавіти. Це відбувається, бо солона вода є розчином електроліту, в якому електрони рухаються швидше. Окиснення пов’язане з рухом електронів, тому воно так само прискорюється.

  • Витіснення кисню при доступі води перешкоджає відновленню поверхневого бар’єра з оксиду хрому, створюючи сприятливі умови для корозії. Це може трапитись у тісних щілинах між нержавіючою сталлю та іншими матеріалами (наприклад, гумовими ущільнювачами).

  • Подряпини на нержавіючій сталі також можуть призвести до ржавіння. З цієї причини небажано постійно чистити її металевими шкребками, щітками чи іншими абразивними засобами.

  • У місцях контакту з вуглецевими сталями на нержавійці може з’явитись іржа. Частинки вуглецевої сталі, залишившись на поверхні нержавіючої, спроможні стати іскрами, з яких розгориться корозія – надто якщо звичайний метал, до якого дотикається нержавійка, сам уже порудів.

Гладкі та блискучі металеві поверхні менше піддаються корозії, ніж шорсткі та матові.

Використання для чищення нержавіючої сталі засобів, призначених для інших поверхонь, також може мати неприємні наслідки. У наших клієнтів трапився випадок, коли вся нержавіюча сталь на кухні – починаючи з виробничих столів і завершуючи холодильником – вкрилася плямами після того, як її помили засобом для плитки. Хімія для духовок і грилів також не годиться. Якщо розібратися у складі буває нелегко, то використовувати чистячі засоби за призначенням – дуже просте правило, яке допоможе уникнути неприємностей.

Як доглядати за виробами з нержавіючої сталі?

Для очищення нержавіючих поверхонь оптимальними будуть спеціальні засоби для металів (наприклад, Sidol, TergiTutto). Вони допоможуть видалити забруднення та відполірувати, залишаючи поверхню ефектною та блискучою. 

Наша практика свідчить, що добре впораються з чищенням нержавіючої сталі універсальні професійні миючі засоби, такі як Plural Plus. Згодиться і простий мильний розчин, якщо немає нічого іншого. Дехто рекомендує аерозоль WD-40, проте він точно не для прибирання на кухні. Залиште його автомобілістам. Насторожити має вже те, що він на 50% складається з уайт-спіриту. Нарешті, сам виробник визнає, що жоден з його продуктів не є безпечним при потенційному контакті з їжею – тоді як кухонні поверхні контактують з їжею не потенційно, а гарантовано.

догляд за нержавіючою сталлю

Щоб видалити з нержавіючої сталі жир, можна скористатися м’яким засобом для миття посуду та серветкою з мікрофібри, змоченою теплою водою.

Звичайна харчова сода є дуже м’яким абразивом, який зазвичай не дряпає нержавійку, тому і вона стане в пригоді для чищення.

Для полірування металу відмінно підійде шліфувальна повсть (скотч-брайт) – зокрема, для матових поверхонь.

Регулярне очищення щадними засобами стане запорукою того, що нержавійка не тільки не ржавітиме, а й радуватиме привабливим металічним блиском. Щоправда, останній не всі марки зберігають надовго, проте у виробничому приміщенні це не так і важливо. Головне – вироби з нержавіючої сталі мають термін служби 20-50 років. І вони справді здатні стільки прожити.