У зв'язку з воєнним станом актуальну ціну та наявність товарів прохання уточнювати у менеджерів

Укр
UAH
  • EUR
  • USD
Додайте товари для порівняння
Додайте товари до списку бажань
0
Мій кошик

Вакуумні пакувальники

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше за назвою

Професійні вакууматори для ресторанів та магазинів

Професійні вакууматориВакуумне пакування — зручний спосіб довше зберегти свіжість та смак швидкопсувної продукції, не піддаючи її сильній обробці, такій як заморожування чи висушування. Понад те, заморожені чи сушені продукти теж почуватимуться краще, якщо розфасувати їх у вакуумні пакети. Вакууматор купити доцільно для кафе чи ресторану, де зберігаються великі обсяги заготовок або практикується приготування за технологією sous vide, а також для торгових підприємств та харчових виробництв, щоб подовжити термін реалізації свіжого та обробленого м'яса, риби, сирів, зокрема й у вигляді нарізки.

Наскільки вакуумне пакування подовжує термін зберігання продуктів?

У середньому свіжі продукти у вакуумному середовищі придатні до споживання у 2-4 рази довше, ніж просто охолоджені.

  • Риба в холодильнику зберігається 1-2 доби, завакуумована — 4-5 діб.
  • М'ясо в звичайній холодильній камері залишається придатним 2-4 доби, а у вакуумному пакеті — 6-9 діб.
  • Ковбасна нарізка в охолодженому вигляді без вакуумування придатна 6 діб, з вакуумуванням — 25 діб.
  • Твердий сир без вакуумної упаковки може зберігатись у холодильнику 20 днів, завакуумований — до 40 днів.
  • М'який сир у звичайному холодильнику зберігається не більше 7 діб, а з вакуумуванням — 20 діб.
  • Овочі в звичайній упаковці залишаються свіжими 5-7 днів, у вакуумній — 13-15 днів.
  • Мелена кава у вакуумному пакеті не втрачає аромату до року, в інших умовах вона вивітрюється за 3 місяці.

Вакуумні пакувальники відсмоктують кисень з пакетів чи контейнерів, у які поміщені продукти, після чого упаковка герметизується. Видалення кисню зупиняє реакції окислення та гальмує розвиток мікроорганізмів, які потребують O2 для клітинного дихання (хоча у мікроскопічному світі він потрібен далеко не всім). Продукти у вакуумі не втрачають вологу, зберігають смакові та ароматичні властивості та не вбирають сторонніх запахів.

Реальний термін, на який можна продовжити зберігання у вакуумі, залежить і від початкової кондиції продуктів — тим, які почали псуватися, вакуумування вже не допоможе, — і від умов подальшого зберігання.

Купити вакууматор для продуктів варто, навіть якщо ви збираєтеся їх заморожувати. Таке пакування запобігає холодовим “опікам” на поверхні та допомагає пройти процес кристалізації без порушення структури тканин.

Термін зберігання вакуумованих продуктів у морозильній камері також значно зростає:

  • Для м'яса — з 4-6 міс. до 15-20 міс.
  • Для риби — з 3-4 міс. до 10-12 міс.
  • Для овочів та фруктів — з 8-10 міс. до 18-24 міс.
     

Дегідровані (висушені) продукти також найкраще зберігаються у вакуумі. Завдяки йому вони стають остаточно недоступними для шкідників, плісняви та вологи.

Види професійних вакууматорів

Вакуумний пакувальник Вирішивши, що вакууматор купити на підприємство все ж потрібно, слід визначитися з видом пакувальника. Вони бувають камерними та безкамерними.

У аспіраційний, або безкамерний вакууматор пакет поміщається зовні. Крізь відкритий кінець із пакета викачується повітря, після чого упаковка запаюється. З безкамерними вакууматорами використовують спеціальні гофровані вакуумні пакети. Безкамерний пакувальник коштує дешево, багато машин цього типу належать до побутових приладів. Проте одразу слід наголосити, що для закладу моделі, призначені для домашнього використання, не підійдуть. Лише професійний пакувальник витримає тривалу та інтенсивну експлуатацію.

Аспіраційного вакууматора вистачить для потреб маленьких або середніх підприємств. Безкамерні вакууматори здатні пакувати продукти нестандартних форм та розмірів, проте для них шкідливо працювати з рідкими субстанціями. Якщо разом із повітрям такий апарат затягне рідину, він швидко вийде з ладу.

Камерний вакууматор відрізняється наявністю камери, куди вкладають пакет із продуктом. Машина відсмоктує повітря спочатку з камери, а потім з пакета, що гарантує повніше видалення кисню та кращу якість вакуумування. Камерні вакууматори можуть мати опцію пакування в модифікованому газовому середовищі. При цьому звичайне атмосферне повітря замінюють сумішшю інертних газів, що додатково стабілізує умови, в яких перебуває продукція, перешкоджаючи її псуванню.

Камерні вакууматори ідеально підійдуть для пакування рідких і напіврідких продуктів. Ціна вакууматора подібної конструкції вища, ніж безкамерного, а камера накладає обмеження на об'єм продуктів та розміри пакетів, проте завдяки високій продуктивності та потужності такі машини краще відповідають потребам закладів громадського харчування та торгівлі. Для камерного вакууматора знадобляться гладкі пакети.

Як вибрати вакуумний пакувальник?

вакууматор промисловийПерше запитання, на яке необхідно відповісти при виборі вакуумного пакувальника, формулюється досить просто: що ви збираєтеся вакуумувати?

Як уже йшлося вище, безкамерний вакууматор не підходить для пакування рідин. Тому, наприклад, для піцерії чи ресторану, де хочуть вакуумувати соуси, супи, мариновані м'ясо та рибу, знадобиться камерний апарат.

При виборі камерного пакувальника потрібно звернути увагу на продуктивність насоса та тривалість робочого циклу. Важливі також розмір камери та максимальна ширина пакета, який може запаяти конкретна модель. Від цього залежать габарити продуктів, які можуть поміститися у камері.

Наступне запитання — якого розміру будуть завакуумовані продукти? З безкамерними вакууматорами можна використовувати багато пакетів різних розмірів. У них є обмеження за максимальною шириною пакета, однак довжину можна варіювати. Деякі моделі безкамерних приладів використовують пакети у рулонах — щоразу можна відмотати стільки довжини, скільки потрібно.

Вибір вакууматора для будь-яких потреб має свої особливості.

Який краще купити вакууматор для м'яса?

У безкамерних моделей немає застережень щодо вакуумування м'яса, і якщо такий прилад більше підходить за вартістю, його можна сміливо брати для цієї мети. Але камерна модель в кожному разі буде потужнішою та гарантуватиме триваліше зберігання продукту.

Яким пакувальником вакуумувати контейнери?

Можливість вакуумування контейнерів зазвичай передбачена у безкамерних вакууматорів, наприклад, Petros LEV 4.

Який замовити вакууматор для су-від?

Для готування за технологією sous vide обов'язково потрібен камерний вакууматор. Якщо варити їжу у гофрованому пакеті, він затягне воду. Крім того, з таких пакетів не настільки якісно відсмоктується повітря.

Як вакуумувати делікатні продукти?

У безкамерних пакувальниках для чутливих продуктів часто використовується імпульсний режим. При цьому оператор вручну зупиняє відсмоктування повітря, коли помічає, що продукція може пошкодитися. Сучасні камерні вакууматори, наприклад, Apach AVM254, мають програмовані режими для різних категорій продукції. Крім того, продукти, які легко деформуються, можна захистити шляхом пакування у газовому середовищі.

Інтернет-магазин Євромаркет пропонує купити вакууматор промисловий недорого з доставкою у Київ, Львів, Тернопіль, Чернівці, Івано-Франківськ, Рівне, Чернігів, Ужгород, Вінницю, Черкаси, Житомир, Луцьк, Суми, Кривий Ріг, Запоріжжя, Харків, Одесу, Дніпро, Кропивницький та будь-яке інше місто України. Також у нас можна придбати мастило для вакууматорів.

Вгору
,