У зв'язку з воєнним станом актуальну ціну та наявність товарів прохання уточнювати у менеджерів

Укр
UAH
  • EUR
  • USD
Додайте товари для порівняння
Додайте товари до списку бажань
0
Мій кошик

Запайщики пакунків

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше за назвою

Запаювачі полімерної плівки

запаювач пакунківЗапайщик пакунків — це пристрій для створення нерозривних швів на упаковці з полімерних матеріалів. Полімерна плівка нагрівається до розплавленого стану, внаслідок чого її краї склеюються і з'єднуються між собою, а вміст пакунка герметизується. Оскільки термозварювальна упаковка застосовується для пакування найрізноманітніших товарів, купити запаювач пакетів доцільно як для магазину чи супермаркету, так і для невеликого виробництва.

Запайщики пакетів: сфера застосування

Обладнання для запаювання пакетів може бути ручним, автоматичним або конвеєрним. Останній варіант розроблений для застосування на підприємствах з масштабними виробничими потужностями, тоді як два перші задовольнять потреби малих та середніх бізнесів. До цього типу обладнання належать також “гарячі столи” — прилади для пакування продукції у стретч-плівку, які мають нагрівальну пластину для додаткового скріплення плівки.

Заклади торгівлі часто фасують у полімерні пакети дрібні продукти, які продаються на вагу: горіхи, сухофрукти, цукерки та ін. Те ж саме стосується дрібних непродовольчих товарів — від шурупів до ґудзиків, які можна для зручності розфасувати в пакети по 10, 20, 50 штук і таким чином реалізувати, без необхідності щоразу перераховувати біля покупця. Якщо у магазині є ваги з функцією поштучного зважування, які вміють рахувати дрібні деталі з однаковою вагою, фасувати товари таким чином дуже легко.

Великі торгові центри інколи практикують пакування особистих речей відвідувачів у запаяні полімерні пакети — щоб у рюкзаку чи сумці точно не винесли нічого в обхід каси.

“Гарячими столами” супермаркети активно користуються для обмотування плівкою контейнерів з харчовою продукцією. Фрукти, овочі, зелень, випічку, нарізки кладуть у контейнер і загортають у плівку. Коли дно контейнера прикладають до нагрітої панелі, упаковка запаюється. Таким чином продукти можуть фасуватися і для зберігання у закладах харчування.

Важливо не плутати запайщики пакунків з вакууматорами. Єдина функція зварювачів — запаювання полімерної плівки, вони не відкачують з пакунків повітря. Купити запаювач пакетів коштує у десятки разів дешевше, ніж придбати вакуумний пакувальник, при цьому просте герметичне пакування також подовжує термін зберігання.

Принцип роботи ручного зварювача пакунків

Ручне обладнання для запаювання пакетів має схожу будову. У пристрою є два нагрівальні елементи — як правило, нижній стаціонарний, а верхній рухомий. Плівка поміщається між ними на нижню нагрівальну смугу, після чого верхня планка опускається та притискається до нижньої. Внаслідок проходження електричного імпульсу плівка нагрівається до температури, за якої плавиться, і завдяки цьому досягається її з'єднання. Весь процес займає лічені секунди. Частина обладнання працює за принципом постійного нагріву, а не імпульсів.

Навіть недорогий запаювач пакунків, такий як устаткування українського виробника КОЗАК+, відрізняється міцною та надійною конструкцією. Значну увагу при розробці імпульсних зварювачів приділяють електробезпеці.

Ручні запайщики пакетів застосовують для зварювання різних типів плівок:

  • Поліетилену, в т. ч. високої щільності
  • Поліпропілену
  • Полівінілхлориду
  • Ламінованого паперу

У корпусі зварювачів міститься блок регулювання, на якому виставляється рівень нагрівання. Контроль температури дозволяє вибрати оптимальний режим для кожного матеріалу.

Багато моделей ручних запаювачів мають механічний обрізувач. По суті, це ніж, який акуратно відрізає плівку під зварний шов. Якщо оснащені обрізувачем запайщики пакунків ціна їх зростає, проте упаковка в підсумку виглядає привабливіше.

Як працює пакувальник “гарячий стіл”?

запайщики пакетівПакування на “гарячому столі” відбувається таким чином:

  1. Продукт у контейнері поміщають на пакувальну поверхню у верхній частині приладу.
  2. Вручну відмотуючи необхідну кількість плівки, продукт загортають, після чого зайву плівку відрізають термоножем.
  3. Краї плівки, зібрані внизу контейнера, притискають до нижньої нагрівальної поверхні, яка й називається “гарячим столом”.

Нагріта пластина “гарячого столу” може мати температуру до 90°С, тоді як імпульсні запаювачі максимально нагрівають плівку до понад 200°C.

Використовувати контейнери з “гарячим столом” не завжди обов'язково. Продукти, які не псуються від високих температур, наприклад, хлібобулочні вироби, успішно загортають без них. Однак для чутливої продукції, яка не тримає форму (м'ясо, птиця, м'які фрукти та овочі, дрібні сипучі предмети), така підкладка необхідна.

Крім ручних, бувають напівавтоматичні пакувальники “гарячий стіл”, котрі самостійно регулюють витрати плівки, та автоматичні, у які достатньо завантажити не упакований продукт і забрати його запакованим.

Стретч-плівка або харчова плівка, для роботи з якою призначені “гарячі столи”, частково пропускає повітря, однак у цілому добре ізолює продукцію від впливів зовнішнього середовища. Крім того, вона дешева, універсальна і може в кілька разів розтягуватися, що робить її доступною та зручною для закладів різного розміру та спрямування.

Інтернет-магазин “Євромаркет” пропонує запайщики пакетів купити в Україні з доставкою у Київ, Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Тернопіль, Вінницю, Рівне, Житомир, Черкаси, Луцьк, Суми, Чернігів, Харків, Кривий Ріг, Запоріжжя, Кропивницький, Дніпро, Одесу та інші міста службами Нова пошта або Делівері. Також замовлення можна забрати в офлайн-магазинах “Євромаркет” в Закарпатській області (м. Ужгород і Мукачево). Ми займаємось комплексним оснащенням закладів торгівлі та допоможемо підібрати обладнання, яке принесе максимальну вигоду вашому бізнесу.

Вгору
,