У зв'язку з воєнним станом актуальну ціну та наявність товарів прохання уточнювати у менеджерів

Укр
UAH
  • EUR
  • USD
Додайте товари для порівняння
Додайте товари до списку бажань
0
Мій кошик

Овочерізки електричні промислові (професійні)

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше за назвою

Мультифункціональні професійні овочерізки

Овочі нарізають по-різному: кубиками і соломкою, рівними тонкими слайсами чи естетичними хвилястими, перетирають або протирають. На все це здатні професійні овочерізки. У меню більшості закладів наявні страви з овочів та фруктів, і якщо їх переробляють у значних обсягах, просто-таки необхідно купити овочерізку професійну. Висока продуктивність, витривалість до навантажень та міцна конструкція – ось переваги, які роблять такі апарати незамінними на комерційній кухні. купити овочерізку професійну

Функціонал промислової овочерізки

Нарізання овочів та фруктів звичайним ножем забере у кухаря багато часу, а що більший об’єм належить переробити, то більше знадобиться часових затрат та фізичних зусиль на виконання цієї роботи. Тому овочерізки стали неодмінним елементом оснащення залюднених ресторанів та їдалень, кейтерингових підприємств та салатних цехів. Моделі меншої продуктивності використовують у невеликих кафе, піцеріях тощо. За їх допомогою обробляють сирі та варені овочі, фрукти й коренеплоди. Промислові машини для нарізання овочів комплектуються дисками, які дозволяють шаткувати продукти різними способами:

  • Соломкою

  • Кубиками

  • Пластинами

  • Протирати

  • Натирати

Деякі комерційні моделі можуть мати 40-50 змінних дисків на вибір. Одні поставляються у комплекті з агрегатом, інші продаються окремо. За їх допомогою вдасться отримати шматочки різної форми та товщини, в тому числі фігурні для прикрашання страв, протерти продукти для пюре тощо. Часто овочерізку застосовують замість сиротерки для натирання сиру та горіхів, навіть для подрібнення замороженого масла. Мультифункціональна овочерізка за різноманітністю виконуваних завдань потягне на кухонний комбайн. Потрібна довга соломка для моркви по-корейськи, картопля фрі, шаткована капуста для борщу чи салату, кубики для олів’є, тертий пармезан для піци – вона запросто з усім цим впорається за наявності потрібної насадки. На вибір доступні спеціалізовані диски, наприклад, для дерунів, терки для редьки.

Для нарізання пластинками слугують слайсерні диски, для натирання – терки з різноманітною конфігурацією отворів, а для шаткування на кубики потрібен набір із решітки та підрізного диска. У наведенні краси на поміч прийдуть диски-гофре чи фігурні.

диски для овочерізки

Якщо овочерізка електрична (а таких на професійних кухнях абсолютна більшість), кухарю достатньо завантажити продукт, натиснути кнопку і плавно опустити штовхач. Диски з легкістю знімаються, замінюються та миються.

Різновиди професійних овочерізок

Існує два типи овочерізок за методом управління:

  • Електричні. Найбільш затребувані через свою високу продуктивність – від 40-60 до понад 1000 кілограмів за годину. Найпотужніші моделі встановлюються стаціонарно на підлогу та застосовуються на виробництвах. Менші кладуть на стіл. Все подібне устаткування має високооборотні електричні двигуни, здатні витримувати щоденне багатогодинне навантаження. Доступні модифікації, котрі підключають до 220 або 380 В.

  • Механічні. Можуть мати різну конструкцію. Нарізання відбувається завдяки натисканню на поршень, який проштовхує продукт крізь решітку, або обертанню ручки. У побуті поширена роторна ручна овочерізка (виглядає, мов гібрид м’ясорубки з теркою). Ручні овочерізки допоможуть зробити нарізку одноріднішою, однак їх можливостей вистачить хіба для камерних закладів. Зате не доведеться витрачати електрику.

У ситуації, коли регулярно виникає потреба якнайшвидше нарізати овочі для численних порцій салатів, супів та гарнірів (скажімо, при підготовці банкету), доцільно придбати електричну овочерізку. Підібравши прилад належної продуктивності, вийде виконувати весь денний об’єм роботи з шаткування і натирання за одну-дві години, а далі переходити до наступних етапів обробки.

На додачу, овочерізки поділяють за видом ріжучого механізму.

  • Дискові. Переважна більшість електричних овочерізок у закладах харчування належить до цього типу. Завантажені в бункер продукти штовхачем подаються на ріжучий вузол, де розміщений диск і, можливо, додатково решітка. Плоди розрізаються і через вивантажувальний отвір падають у підставлену ємність. Штовхач, прихований ніж, закритий бункер та блокувальна система запобігають травмам працівників. 

  • Ножові овочерізки бувають пуасонними та комбінованими. Пуасонні (решітчасті) оснащені вбудованою решіткою. Поршень притискає овоч, а гострі краї ґраток розрізають його. У комбінованих моделей ріжучий вузол складається з прямих ножів, що обертаються, або нерухомої решітки з ножами.

Будь-яка професійна овочерізка дозволить виконати нарізку бездоганно рівними шматочками. Заради цього її, зрештою, розробляли.

З чого складається пристрій для нарізання овочів?

Базова конструкція професійних овочерізок включає:

  • Корпус;

  • Ємність для завантаження (часом їх буває дві – більша та менша);

  • Систему подачі;

  • Ріжучий вузол;

  • Мотор;

  • Вивантажувальний отвір;

  • Систему блокування для зупинки механізму при потраплянні сторонніх предметів у небезпечну зону.

На виробничих майданчиках встановлюють габаритні агрегати, основою яких виступає зварна рама. До неї кріпиться решта елементів, включно з двигуном, завантажувальним бункером та ріжучими органами. Окрім того, наявні регулювальні ґвинти, які допомагають змінювати проміжки між протиральними елементами. Аби захистити користувачів, бункер закривається щільною кришкою.

Продуктивність професійних промислових овочерізок

Різноманітні моделі електричних овочерізальних машин розраховані на переробку різної кількості сировини. За рівнем продуктивності подібні агрегати умовно поділяють на:

  • Малі. Придатні для обробки до 60 кг/год. Недорогий, компактний та простий в експлуатації варіант, який підійде для закладів невисокої прохідності (до 70 людей на день). Зазвичай схожі пристрої пропонують менше функцій: тільки нарізають сирі овочі та натирають сир. Разом з тим, вони споживають мало енергії та займають мінімум простору.

  • Середні. Шаткують 80-250 кг/год. Оптимальні для установ, де обслуговують до 500 клієнтів на день. Спроможні нарізати сирі та варені продукти для отримання шматочків загалом майже будь-якої товщини та форми, яка може знадобитися для приготування страв вашого меню, проте доступні диски залежать від конкретної моделі.

  • Великі. Переробляють 300-1000 кг/год та більше. Завдяки поважним розмірам та високій потужності здатні працювати значно оперативніше, ніж професійні овочерізки для ресторану. Розташовуються на підлозі або пересувних стендах, використовуються на великомасштабних підприємствах. Мають дві робочі швидкості. Бункер виймається для миття.

На продуктивність в першу чергу слід звернути увагу, вибираючи комерційну овочерізку. Втім, це далеко не єдиний критерій.

Як вибрати овочерізку для ресторану?

Професійна промислова овочерізка перевищує побутову не тільки продуктивністю, а й витривалістю та надійністю. Тому, якщо ви хочете купити професійну овочерізку, при виборі варто уважно дивитися на матеріали. У комерційних пристроїв вони повинні бути міцними та гігієнічними – анодований алюміній, нержавіюча сталь, ударостійкий пластик. Вони, по-перше, стійкі до механічних пошкоджень, а по-друге, безпечні при контакті з харчовими продуктами. Професійна овочерізка Robot Coupe

Комплектація та функціональність моделей різняться. Неодмінно уточніть, скільки та яких дисків йде у комплекті з приладом, а які є можливість докупити окремо. Може трапитися, що для вас украй актуальний диск, приміром, для картоплі фрі, а овочерізка ціна якої вас найбільше влаштовує його просто не має, навіть як опцію під замовлення. Якщо ж, навпаки, більшість дисків у комплекті вам не потрібні, дешевше купити овочерізку без дисків та зібрати набір насадок під індивідуальні потреби.

Якщо обрана модель працює від мережі 380 В (три фази), переконайтеся, що у вашому приміщенні є можливість її підключити.

При виборі не слід ігнорувати ширину завантажувального бункера. Великий отвір виключить необхідність розрізання продукції перед завантаженням у чашу та знизить частоту повторних наповнень. Важливі й габарити техніки – обладнання не повинне займати забагато робочого місця.

Важливо, щоб у пристрою був присутній захист від перегрівання, адже перевантаження двигуна при комерційному використанні вкрай імовірне, хоча краще його не допускати. Для безпеки оператора ключове значення має наявність системи блокування доступу, яка спрацьовує при потраплянні рук у потенційно небезпечні зони.

Якщо ви звернетеся до менеджерів інтернет-магазину Євромаркет за телефонами, вказаними вгорі сторінки, вам допоможуть та порадять обладнання, яке найкраще підійде саме вашому закладу. Наш магазин пропонує купити овочерізку професійну за вигідною ціною з доставкою у Київ, Львів, Дніпро, Одесу, Луцьк, Полтаву, Івано-Франківськ, Вінницю, Чернівці, Кропивницький, Тернопіль, Запоріжжя, Чернігів, Харків, Хмельницький, Черкаси, Кривий Ріг, Житомир, Рівне та будь-яке інше місто України службами “Нова пошта”, “Delivery” чи “Автолюкс”.

Вгору
,